איך להתמודד עם פחד במה ב-5 צעדים

פחד במה

לא משנה אם אתם שחקנים, רקדנים, מוסיקאים, אנשי הרצאות וכל חיית במה, קרה לכם שעליתם על הבמה והרגשתם שאתה לא מצליחים להתמודד עם הפחד מהקהל? פשוט הרגשתם ממש מפוחדים, והתרגשות ממש הציפו אתכם ושיתקה אותכם ברמות לא נעימות, אפשר להגיד שזה מצב כל אמן במה חווה! (במידה מועטת או רבה מאוד)

החלטתי להקדיש מדריך בשביל מה שאני יודע על הופעה מול קהל, והצלחה ביצירת ביצוע איכותי בכל תחום של אומנויות הבמה נטול פחד (התרגשות במידה זה תמיד דבר טוב), אם זה במוסיקה, ריקוד, תיאטרון אפילו להרצות מול אנשים ועוד…

הרבה אמנים מתוסכלים מהעובדה ש"לא הולך להם" על הבמה ולעומת זאת "הולך להם" לבד בבית, מול המראה והם מרגישים שהם הכינו יצירה, הופעה או הרצאה ממש טובה, אבל שהם ניגשים לדבר מול אנשים אחרים הם נאלמים, נתקעים ונכנסים למצב של בלאק אווט, לעיתים גםמתחילים לרעוד ולגמגם. זאת חרדת במה.

חרדת במה מתרחשת לא רק על במה למעשה, היא יכולה לקרות אפילו עם קבוצה גדולה של אנשים ואפילו מול בחור/ה מעניינ/ת שרק פגשתם!

יש לי ניסיון של כמעט 20 שנה על במה, בעיקר בהופעות במוסיקה וגם ריקוד (הייתי פעם  בתור ילד בלהקת מחול), יצא לי לנגן עם אמנים מוכרים ואפילו להופיע אפילו מול אלפי אנשים. במהלך השנים גיליתי לא מעט דברים על אנשים שמצליחים מול אנשים בבמה ולראות איזה דפוסים יוצרים את ההצלחה, ראיתי שאפילו למבצעים שיש להם ניסיון רב בתחום, עדיין קיים אצלם פחד במה עצום ולא מצליחים להתגבר ולהגיע למצב שהם היו מבצעים את מה שהם רצו "כמו שהיה בבית".

יצא לי לשמוע כמה דעות על התחום (אני אוהב להיות מודע ו"לראיין" אנשים), יש שאומרים שהפחד הזה הוא מה שגורם לך להישאר דרוך, כדי שתוכל לעשות את המיטב שלך שאתה מבצע מול אנשים, ויש כאלה שאומרים שכעבור זמן של הופעות אינטנסיביות הפחד פשוט עובר. הנה הצעדים שלי לנטרל לתמיד את פחד הבמה.

לבוא מוכן להופעה

להתאמן להתאמן ולהתאמן, אין מה לעשות, "חזרה היא אם כל המיומניות" (תרגום מאנגלית לביטוי של המאמן המפורסם אנטוני רובינס), בשביל להיות שחקן מרתק, מרצה מוכשר, מוסיקאי מדהים, חייבים להתאמן כדי לחזק את היכולות המוטוריות שלך לבצע כל פעולה, בדיוק המקסימלי + היכולות הרגשיות להעביר את החוויה המדויק לקהל שלך.

כישרון הוא לא תמיד מספיק, אתה חייב להיות בכושר כדי לספק איכות יוצאת דופן! (או לפתח את היכולת הזאת לאורך שנים רבות, ואז יש לך יכולת גבוהה ללא המון אימון כי זאת יכולת שאתה שולט בה באופן כמעט מוחלט)

המורה שלי לפסנתר תמיד אמרה לי, "תבוא להופעה 150% מוכן! ואז תצליח להופיע ב100% שלך! ", למה? כי בהופעה יש המון אלמנטים שלא תלויים בך, לדוגמא אנשים שמסתכלים עלייך מהקהל, סתם רעשי רקע, הסחות דעת ועוד…

אז למה יש אנשים שאפילו שהם התכוננו שעות על גבי שעות, הם עדיין עולים, והם לא מצליחים להגיע למצב הזה, למצב המחשבתי של המיקוד ולדעת להעביר את החוויה שהם תכננו?

להשתפשף ולהופיע בכמויות גדולות

אין מה לעשות, ברגע שיש ניסיון על במה, אתה הופך ממתחיל למקצוען, אתה צובר את הניסיון הזה, מה זה בעצם הניסיון הזה? זאת היכולת של מערכת העצבים שלך להתמודד עם מצב לחץ. בהתחלה אחרי כמה הופעות זה מרגיש מוזר להופיע מול אנשים, אחרי 50 הופעות, מתחילים להתרגל, ואחרי 200 הופעות, זה כמו ללכת למכולת. (;

שפת גוף

שמתם לב שאנשים עם ביטחון עצמי בכלליות הולכים זקוף יותר, משירים מבט לאנשים, חזה פתוח, הנשימה עמוקה, אסרטיביים, ממוקדים, נינוחים ועוד, יש עוד פרמטרים שאתם יכולים לזהות?

לעומת זאת, אנשים שהם חרדתיים יש להם נטייה להתסכל לכמה מקומות בזמן קצר, תנועות חדות ולא צפויות, טיקים, פוקוס מנטלי נודד, נשימה שטוחה, המבט מושפל ועוד… יש עוד דברים שאתם יכולים לזהות במקרה הזה?  אני אשמח אם תכתבו בתגובות.

הפיתרון לזה הוא, להתחיל להתנהג כמו בן אדם שיש לו ביטחון עצמי גבוה, ולהעתיק אחד לאחדאת שפת הגוף של אנשים שמצליחים להופיע עם ביטחון על הבמה, אני מזהיר פעולה כזאת יכולה ליצור לתוצאות משמעותיות :).

התחילו להסתכל על האנשים שבאמת אתם יכולים לראות שהם משדרים ביטחון מוחלט על הבמה, הם מרגישים שהבמה "שלהם" (They Own The Stage), ברגע שתתחילו להתנסות בכוח של שפת גוף עם הביטחון, תשפרו בצורה משמעותית את היכולת שלכם להופיע.

דיבור עצמי

מכירים אנשים שאומרים לעצמם (אולי זה אתם): "אה…. אין סיכוי שאני אצליח היום, אני ממש לא מוכן, אני הולך לפשל את זה" , אנשים עם גישה כזאת מכינים את עצמם לפשל. לעומת זאת אם תבואו בגישה של משהו בסגנון: "וואו, זאת הולכת להיות חוויה מדהימה! אני הולך לתת את כל כולי בהופעה הזאת ולהיות ממוקד כמו שאף פעם לא הייתי!", אתם מאפשרים לכם להצליח במידה גדולה יותר , אתם שמים לב שאפילו רק לקרוא את המשפט הזה גורם לכם להרגיש טוב יותר?

לכן, תמיד אמנו את עצמכם בלדבר לעצמכם בצורה מעודדת שעוזרת לפוטנציאל שלכם לצאת לידי ביטוי, תזכרו להיות סלחניים אחרי מופע, ואם אתה אומרים לעצמך משהו בסגנון: "היה חרא", "זהו עכשיו הם יודעים שאני אפס", לא תתרמו לעצמכם בטווח הרחוק.

אל תבינו אותי לא נכון, אני תומך בביקורת בונה (או לדעת לקבל ביקורת הורסת מישהו ולהפוך אותה למשהו בונה), ואל תתעלמו מהביצוע שהיה לכם, המטרה שלכם היא להתקדם, תמיד תראו את הנקודות הטובות של הביצוע שלכם ותתמקדו בלשפר את מה שפחות אהבתם.

פוקוס מנטלי ודימוי עצמי

זהו אחד הכלים העוצמתיים ביותר שיש, לרוב המבצעים אין מושג לגבי מי הם רוצים להיות על הבמה, איזה איכויות הם רוצים להעביר לקהל שלהם, ואיזה חוויה הם מעוניינים ליצור, הם מתמקדים בלהתאמן על ההופעה ושכחו את המהות של למה הם מופיעים. הם לרוב ממוקדים בלהצליח לבצע את מה שהם עושים באופן "מושלם" ומפספסים את הפואנטה של הופעה – ליצור חוויה, חוויה רגשית.

זהו הפן הרוחני של ההופעה שגורם לאנשים להיסחף אחריכם, ללא הניצוץ הזה, של מה שאתם מביאים לבמה, לא תעזור שום התאמנות טכנית על פרטים, כי מה שבסופו של דבר שיוצר את ההופעה, היא החוויה הרגשית שאתם מעבירים.

לכן לפני שאתם עולים ובכלל מתאמנים, תבנו לעצמך דמות, של מי שאתם בוחרים להיות על הבמה, זה אפילו יכולה להיות דמות בדיונית שאתם יכולים לתת לה שם, נגיד "המבצע המושלם" או משהו הזוי לחלוטין! תשתעשעו קצת עם עצמכם והדימיון, תראו איך אתם רוצים להיראות מבחוץ מאנשים שאתם מעריכים את הדעה שלהם, ואז תחזרו לגוף ותראו איך זה "להיות" אותו בן אדם. תתנסו בהרחבת הדימיון שלכם.

לסיכום, תמיד תזכרו שאתם יכולים להופיע מספר דיי רב של פעמים בחיים, ואם הרגשתם שלא הצלחתם להביא את מי שאתם באמת לקדמת הבמה, אז יש עוד פעמים, תמשיכו לנסות! ויותר חשוב, אם לא הייתם מרוצים תנקטו בשיטה אחרת ממה שנקטתם פעם! כמו שאלברט אינשטיין אמר: "אנחנו לא יכולים לפתור בעיות ע"י להשתמש באותה צורת מחשבה שיצרנו אותם"

מקווה שעזרתי, אם יש הערות ושיפורים למדריך אני אשמח לשמוע בתגובות, או שתצרו קשר.♫


10 תגובות על ”איך להתמודד עם פחד במה ב-5 צעדים“

 • יוגב ליפכין כתב:

  מאמר מגניב.
  תמיד שמח לקרוא על מוזיקאים שמשלבים את עולם האינטרנט בתוכניות שלהם.

  בהצלחה

  • האמן החדש כתב:

   תודה :) חכה זאת רק ההתחלה, אני רואה פוטנציאל עצום של שילוב מוסיקאים עם האינטרנט, למעשה זה בלתי נמנע

 • יוגב ליפכין כתב:

  בלתי נמנע ואף מתבקש!
  מי אם לא מוזיקאים יצירתיים יחפשו להביא את התשוקה
  היצירתית לאינטרנט?
  :)

  ובנוסף גם משהו משעשע…
  כמה שעות אחרי שכתבתי את התגובה פה
  שוחחתי עם ליאור ברקן שסיפר לי על הבלוג הזה
  בדיוק…
  והוא אפילו ציין שאתם מיודדים.
  חן חן.

  אשמח להכיר בעתיד,
  יום טוב ופורה

 • האמן החדש כתב:

  כן… זה דיי מצחיק, איזה פעם בשבוע יוצא לי להיתקל בבן אדם שיצא לו לדבר עם ליאור ואיכשהו גילינו שאנחנו מקושרים :)

 • קשת כתב:

  מקסים. תודה רבה..
  תיקון קטן: במשפט האחרון (של איינשטיין) "…ע"י שימוש.." לא להשתמש.

  נהניתי לקרוא, מקווה להצליח ליישם (:

 • אני כתב:

  ולגבי שפת הגוף : למשל בשירה גבוהה או בכלל שירה – יכולים פתאום לצאת כזה זיוף קטנטן שמשבש, וגורם לכל הגוף ולמוח להרגיש פחד "אולי זה יקרה שוב ?!"
  וככה קשה לשיר, אז מוותרים ולא שרים …
  במצב כזה אני לא יודעת מה לעשות .. [!!]

 • לח כתב:

  תודה ממש עזר

 • נעמי כתב:

  תודה רבה אני בתור מוסיקאית אשתדל ליישם את הטיפים ולקוות לתוצאות טובות!
  אני עושה מחקר על פחד במה וההתמודדות איתו, אשמח לעוד טיפים וחוויות :) הכל יכול לעזור!

הוספת תגובה