מילד פלא לאיש עסקים מצליח

מילד פלא לאיש עסקים מצליח

מילד פלא לאיש עסקים מצליח

אם יצא לכם לראות את הכתבה של אילן לוקאץ' ביום שישי בערוץ 2 על ילדי פלא שמנגנים בעיקר מוסיקה קלאסית, היו שם 3 ילדים.ילד ערבי אחד מוכשר מאוד שמנגן על עוד, ילדה מדהימה קטנה פסנתרנית בת 10  שמנגנת מגיל  4 שכבר בגיל 8 ניגנה עם הפילהרמונית,  וכנרת צעירה בת 13 שבגיל 7 לקחה מקום שלישי בתחרות בליטא. הכתבה הזאת גרמה לי לחשוב קצת.

אני מאמין שכל אחד יכול להיות ילד פלא, אני באמת מאמין ככה, זה שאלה של מיקוד ואימון על הדברים הנכונים (ולהיוולד להורים הנכונים), כן גם את זה אפשר ללמוד. הרבה פעמים לילדים כאלה אין את הכלים להתמודד עם העתיד שלהם, הם מופצצים ממחמאות וליטופים מצד האנשים שבאמת אוהבים אותם, והם יוצרים אצלם תלות בקבלת פידבק חיובי, במקום לפתח אישיות עצמאית מוסיקלית ובכלל. הכתבה הפריעה לי בכמה מובנים, לא ממש דיברו עם הילדים, רק ראו אותם מנגנים, הייתי שמח לראות מה באמת הילדים מרגישים לגבי המוסיקה, ומה הם רוצים לעשות שיהיו גדולים.

אני מכיר כמה אנשים שהיו ילדי פלא, שעברו משברים עצומים בחיים – ההשערה שלי שזה קשור ישירות לזה, אני לא אומר שכל ילד פלא נכנס למשבר עמוק עם עצמו אבל מצד שני, למי אין משברים בחיים?

החוכמה היא להביא את "ילדי הפלא" האלה לבגרות לא רק מוסיקלית אלא לפתח את העתיד שלהם באמת ולהיות יותר יצירתיים מהרגיל. (חלק מהרעיון של האתר הזה)

מה הבעיה שמבוגרים יוצרים שקוראים לילדים "ילדי פלא"

הילדים שוכחים למה הם רצו לנגן מלכתחילה, זה לא היה בשביל לקבל מחמאות מאנשים ולרצות אותם, זה היה כי הם אהבו את זה, במהלך השנים הם שוכחים את השאלה הכי חשובה, "למה אני מנגן?" , הלמה הזה הוא מה שמניע אנשים ליצור, בהרבה מקרים אנשים רוצים לנגן טוב בשביל שאחרים "יחשיבו אותם" ושהם יענו על "קריטריונים" של שופטים בתחרות (במיוחד בתחום המוסיקה הקלאסית), אבל זה לא מה שחשוב, חשובה היצירה, המיקוד בהתפתחות של הילד, ולא השוואתו לאחרים, זה בכלל לא חשוב איפה הוא יחסית לאחרים, זאת אשליה!

התחרות האמיתית היא נגד עצמך, אחרים יכולים לתת לכם השראה, נצלו את היכולות של אחרים כדי להגיע רחוק יותר, ותודו להם ע"י כך שתעזרו גם להם להשתפר! יש מספיק לכולם. (זאת האמת שהרבה אנשים לא רואים שהם מסונוורים עם פרס ראשון יחיד בתחרות)

למה אנחנו יוצרים?

זאת השאלה שכדאי שיפנו לילדים, שיזכירו להם שהם מתאמנים, כדי ליצור שמחה אצל עצמם, של השלמות שהם יכולים להגיע אליה, והתרומה שהם יכולים לתת לאנשים אחרים, לפעמים קשה לתאר את השמחה של מישהו שבחוץ ששומע כלי מוסיקלי מנגן, פעם יצא לי לנגן בהפסקה בחזרה בתזמורת איזה קטע לבד (סתם התאמנתי) ופתאום באה אלי מישהי ואמרה לי, "כל כך נהנתי לשמוע אותך מנגן, זה עשה לי כל כך טוב", וזה הזכיר לי למה אני מנגן, זה לא רק  בשביל עצמי, אלא זאת יכולה להיות תרומה עצומה לכל מי שסביבי.

אז איך הופכים ילד פלא לאיש עסקים מצליח?

אם אתה רוצה לתרום להמון אנשים דרך היצירה שלך, עלייך להגיע לכמה שיותר אנשים, זאת התודעה שאני מעוניין ליצור אצל ילדים ואצל אמנים, לקשר רגשית – גישה להמון אנשים = תרומה = כסף. כסף רק יכול לתרום בהתפתחות של אמנים, כי הם חייבים להתפרנס ממשהו, ולא ליצור מתוך מצוקה. מה שאני ראיתי הרבה, במיוחד בתזמורות שיש בהם נגנים מבוגרים ששכחו את מהות היצירה!

ככל שאתם יוצרים יותר ערך אצל אנשים ככה למעשה אנשים תופסים ממך יותר, וזה פוטנציאל לפרנסה טובה, באמנות הערך הוא רגשי, וגם כמה פעמים אינטלקטואלי – אבל יותר לאנשים שמבינים, אני שם את הערך הרגשי לפני האינטלקטואלי כי הוא נגיש לכולם.

סדרת הראיונות שתבוא באה לרענן את המחשבות של כל האמנים בארץ לגבי הנושא הזה, אני הולך להביא כמה שיותר השקפות עולם מכמה שיותר אמנויות ומקצועות, בשביל לשנות את התפיסה הכללית בארץ לגבי אמנות ולעשות שינוי משמעותי. כי אכפת לי. אני מעוניין להפגיש בין כמה שיותר סוגי של אמנים יוצרים, ולעלות את היוקרה שמגיעה לאמנים בארץ דרך הסדרה – "ראיונות עם אמנים מצליחים".

דוגמא לסיום

דוגמא שחשבתי עליה המון לפני כמה שנים, חשבתי לעצמי איך זה שבטלוויזיה, כמעט לא שומעים על נגנים או מלחינים קלאסיים (שלמדו לדוגמא באקדמיה) בתוך סדרות טלוויזיה ישראליות, סרטים ישראלים, איך זה יכול להיות? שאלתי את השאלה הזאת, כי שמעתי בכל המדיה הזאת מוסיקה יחסית בינונית שאני מכיר אנשים שיכולים להלחין/לבצע את זה לפחות פי 10 יותר טוב. התשובה שהגעתי אליה (לא בהכרח הנכונה) היא שמוסיקאים קלאסיים כמעט שלא חושבים על שיווק.

עלינו לפתח את הילד פלא שבתוך הרבה מאיתנו שיהפוך לבן אדם מודע שיודע לאן הוא הולך ונוקט פעולות מיידיות שמקרבות אתכם לעוד אנשים שאתם יכולים להופיע/להלחין איתם וליצור פרנסה מהדברים שאנחנו אוהבים, ולא להישאר ב"בועה" המוכרת.


תגובה אחת על ”מילד פלא לאיש עסקים מצליח“

 • חזי חביבי מוסיקאי רב תחומי אמן כלי נשיפה כתב:

  אחלה רעיון , בדברים שאתה כותב אתה מזכיר את דרך הביטוי שלי …כנראה שיש משהו משותף בין אמנים שונים ,לפעמים ..
  אני עוסק במוסיקה הרבה שנים , עברתי דרך ארוכה בענפים שונים של המוסיקה וכרגע אני מציע ליין שלם של מוצרים בתחום ..(באתר) אני יודע שאני מציע משהו יחודי בתחום , אשתי השתכנעה שהיא צריכה למצב אותי אבל כל זה ,לדעתי לא הולך למיצוב שיכול להיות גם מחוסר ידע מעמיק במיוחד בנושא האינטרנט והאפשריות שבו …דבר שאתה מדבר עליו…
  הייתי רוצה שתבקר באתר (רק דרך אקספלורר,בניתי אותו לבד..) שלי , כנס גם לקליפים השונים וההדגמות בענפים השונים אשמח להיות בקשר כתוב לי לאימייל
  כל טוב
  חזי חביבי

הוספת תגובה